Vojenský veterán Bratislava
Návrat k povinnej základnej službe, alebo nie? Kto bude brániť republiku?
Návrat k povinnej základnej službe, alebo nie?
Kto bude brániť republiku?

 

Vzhľadom na medzinárodnú situáciu a vyzbrojovanie sa rôznych skupín ľudí, hlavne mimo zákon, sa rozprúdila diskusia
o navrátení povinnej základnej služby aj v tak významnej krajine – politicky i vojensky – ako je NEMECKO.
Preto na základe súhlasu nemeckého denníka BILD sme sa rozhodli preložiť a uverejniť najnovšie informácie a stanoviská predstaviteľov politického života Nemecka. Žiaľ, chýba vyjadrenie, alebo stanovisko ministerky obrany Nemecka.

Téma o výcviku našich mladých mužov na obranu republiky v prípade nutnosti sa rieši aj u nás, ale skôr v podobe diskusie.
V každom prípade je to myšlienka na zamyslenie a diskusiu i v našom geopolitickom prostredí.
Návrat k bývalej vojenskej základnej službe u nás určite nie je možný, ale treba už teraz rozmýšľať, ako zabezpečiť obranu vlasti aj zo záloh. Riešenie by sa malo hľadať aj centrálne, teda na úrovni velenia NATO – malo by ísť o symbiózu, jednotnú myšlienku a spoločný cieľ. Ten si už musí každý domyslieť sám podľa toho, čo sa deje vo svete, ale aj na našom území, na Slovensku… 

 

Nástup do služby pre Nemecko
A kto z členov vlády slúžil ?

 

Budú všetci nastupovať na 1 rok do služby?

Potrebuje Nemecko povinnú vojenskú službu?

Zámer: Muži a ženy majú slúžiť 1 rok pre spoločnosť, buď v Bundeswehru alebo v sociálnej oblasti, napr. Hasiči a domovy dôchodcov.

Diskusiu na toto téma otvorila generálna tajomníčka CDU Arnegret Kramp-Karrenbauer v denníku Bild. Nejasné je však, či to bude povinné pre všetkých , alebo dobrovoľné ( na základe atraktívnej ponuky).

Bývalý minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg zrušil brannú  povinnosť v roku 2011, ale jednu tak povediac služobnú povinnosť považuje za čestnú myšlienku, pozerá sa však na ňu kriticky a hovorí: „Musí sa čisté víno do pohára naliať aj v súvislosti s nákladmi a s ústavnoprávnymi problémami“ . Ústava Nemecka nepredpokladá takú donucovaciu službu.

Guttenberg varuje, že k tomu by bola potrebná zmena  ústavy s hlasmi AfD. Okrem toho varuje aj pred enormnými nákladmi. Potrebné finančné prostriedky pre 700 000 vojakov by si vyžadovali veľké zásahy do rozpočtov iných rezortov.

VIAC K BUNDESWEHRU

ZÁMER ZVAZU VOJAJOV V ZÁLOHE

 

Nová myšlienka v boji proti personálnemu nedostatku: Zväz vojakov v zálohe chce svoje rady doplniť aj  civilistami (nevojakmi).

KTO VYKONAL VOJENSKÚ SLUŽBU

MLÁDEŽ K SLUŽBE PRE NEMECKO A ČO SPOLKOVÁ VLÁDA?

SLUŽBA V BUNDESWEHRE

► minister zahraničia Maas (51, SPD)

► minister hospodárstva Altmaier (60, CDU)

► minister rozvoja Müller (62, CSU)

► vedúci úradu kancelárky Braun (45, CDU).

CIVILNÁ SLUŽBA

► minister financií Scholz (60, SPD)

► minister práce Heil (45, SPD)

Nikde neslúžiaci

► minister vnútra Seehofer (69, CSU)

► minister zdravotníctva Spahn (38, CDU, ausgemustert)

► minister dopravy Scheuer (43, CSU)

 

► Tiež obranný politický expert CSU Florian Hahn odmieta zavedenie povinnej brannej povinnosti, pretože by to vyžadovalo zvýšenie nákladov na infraštruktúru a výcvik.

►Podpora pre „Službu pre Nemecko“ prichádza od ministerského predsedu Saska Michaela Kretschmera (CDU) .

„Služobná povinnosť môže výrazne prispieť k lepšiemu zvládnutiu úloh na obrannom úseku, ale aj v sociálnej oblasti“ povedal to reportérovi Bildu. Vie si predstaviť aj referendum.

Saský ministerský predseda Michael Kretschmer (CDU) Foto: Parwez

►Obranný expert CDU Ingo Gädechens súhlasí s jedným sociálnym rokom . „S tým sa môže upevniť sociálna súdržnosť spoločnosti“, povedal pre Bild. Vojenská povinnosť starého typu však nezodpovedá novým výzvam.

►Podobne to vidia aj v SPD. Obranný expert SPD, Thomas Hitschler, pre Bild povedal: „Obnovenie brannej povinnosti by prekračovalo schopnosti súčasného Bundeswehru. Všetky potrebné štruktúry boli zrušené.“ Brémsky primátor  Carsten Sieling (59, SPD): „Nemám pozitívny názor na znovuzavedenie brannej povinnosti a ani k debatám na túto téma. Namiesto toho by sme mali posilniť dobrovoľné služby.“

Ex-NATO-General Hans-Lothar DomröseFoto: AP/dpa

Ex-4-hviezdičkovýNATO-General Hans-Lothar Domröse  podporuje služobnú povinnosť. „Je dôležité, keď každý občan spraví niečo pre spoločnosť.“ Návrat k brannej povinnosti však nevidí ako odôvodnené a ani presaditeľné.

Kritika zo strany opozície

► Tobias Lindner (Zelený) označuje brannú povinnosť ako „recept z minulosti“ bezeichnete die Wehrpflicht als „Rezept von gestern“.

FDP-predseda Christian Lindner  nazval na twitteri brannú a služobnú povinnosť ako: „obmedzenie slobody, ľudová výchova a stratené roky v živote.“

► „Gašparkové divadlo a neschopnosť vládnúcich strán modernizovať Bundeswehr k plneniu národných a medzinárodných úloh. Som proti brannej povinnosti, ale potrebujeme moderne vybavený a vycvičený Bundeswehr“ povedal pre Bild Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).

 FDP-predsedníčka frakcie Lencke Steiner  však odporuje  svojmu straníckému šéfovi Christianovi Lindnerovi

predsedníčka frakcie FDP v Brémach Lencke Steiner  sa postavila proti svojmu straníckemu šéfovi a povedala pre Bild: „Osobne so za povinný 1 rok, jedno či to bude v oblasti obrany, alebo v sociálnej oblasti. Dôležité je, aby si mladí ľudia zobrali na seba zodpovednosť a naučili sa urobiť niečo pre ostatných.“

Ministerka obrany Ursula von der Leyen (CDU) sa nechcela k otázke Bildu vyjadrovať.

Preklad: plk. Ing. Ladislav Balla – predseda o. z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA, s povolením novín BILD-Nemecko

Aj vy ste Vojenský veterán? Povedzte nám o tom