Vojenský veterán Bratislava
DEDENIE ZO ZÁKONA

Vážení priatelia,

chcel by som Vás iba usmerniť a upozorniť na niektoré problémy DEDENIA ZO ZÁKONA, konkrétne na presné ustanovenie § 473, ods. 1 Občianskeho zákonníka, ktoré znie takto:
V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Na dedenie sú povolané všetky deti poručiteľa, bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo manželstva. Predpokladom dedenia pozostalého manžela je existencia platného manželstva v čase smrti poručiteľa. Nie je podmienkou, aby manželia spolu žili. Každý z nás vie, že manželstvo najčastejšie zaniká právoplatným rozsudkom o rozvode manželstva.

  • 474, ods. 1 OZ: Ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť (pozri § 115 OZ), alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa (tzv. spolužijúce osoby). Manžel dedí v druhej skupine v prípade, ak nemohol dediť spolu s poručiteľovými potomkami v prvej skupine. V tomto prípade dedí najmenej polovicu dedičstva, prípadne ak niet iného dediča v tejto skupine, tak všetko dedí sám. Doba jedného roka sa počíta spätne odo dňa smrti poručiteľa a je treba, aby v čase poručiteľovej smrti trvalo uvedené spolužitie.
    § 474ods. 2OZ: Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva. Manžel dedí v druhej skupine v prípade, ak nemohol dediť spolu s poručiteľovými potomkami v prvej skupine. V tomto prípade dedí najmenej polovicu dedičstva, prípadne ak niet iného dediča v tejto skupine, tak všetko dedí sám.
    Spolužijúce osoby sú osoby, ktoré s poručiteľom (nemusia byť ani v príbuzenskom pomere), žili spolu s ním vo vzťahu, ktorý z hľadiska citového, mravného a hospodárskeho sa podobal rodinnému vzťahu a v niektorých prípadoch ho možno aj nahrádzal. Spoločnú domácnosť môžu tvoriť aj partneri rovnakého pohlavia.
    K tomu poznamenávam, že poručiteľova družka, pokiaľ je zákonnou dedičkou, nededí v tomto prípade najmenej polovicu poručiteľovho majetku ako manželka, ale dedí s ostatnými dedičmi rovnakým dielom.

S priateľským pozdravom

JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát

generálny sekretár ČASOD

S pozdravom (With best regards)

JUDr. Marián  Ď U R I N A, advokát
ul. Sibírska č. 4, 831 02 BRATISLAVA – 3
SLOVENSKÁ REPUBLIKA

e-mail:   durinaadvokat@gmail.com

MOBIL: ++421 905 405 381
Tel.č.: ++421 2 4425 4200

ČASOD: Úcta a rešpekt k tradícii, tvorivosti a skutočným hodnotám.

FORTIS CADERE, CEDERE NON POTEST.

Aj vy ste Vojenský veterán? Povedzte nám o tom