Vojnový cintorín v Bratislave – Petržalka – Kopčany bol opäť po roku miestom pietnej spomienky pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov. Symbolom tohto dňa sú Červené maky, ktoré po takmer celom svete zaplnili cintoríny, kde odpočívajú milióny vojakov a vojačiek, ktoré položili svoje životy pre náš – doteraz – mierový život.
Tohtoročné spomienkové stretnutie a kladenie vencov a kytíc kvetov k ústrednému krížu Vojnového cintorína v Kopčanoch malo v sebe výnimočné postavenie – po prvý raz v histórii zrekonštruovaného cintorína v roku 2009 – svoj veniec položila i prezidentka Slovenskej republiky a hlavná veliteľka ozbrojených síl Zuzana ČAPUTOVÁ. Pred desiatkami prítomných všetkých vekových kategórií vyzdvihla význam spomienok na vojakov, ktorých napríklad v Kopčanoch je pochovaných 331 z 9 národov a 12 národností. Spomenula základné fakty Veľkej vojny a podiel slovenských, vtedy ešte československých vojakov. Súčasne poslala odkaz hlavne smerom k mladým ľuďom, aby si vážili svoju slobodu, mierový život a možnosti rozvoja svojej osobnosti. Vyzvala nielen mládež, ale všetkých ľudí všetkých vekových kategórií, aby na hrdinov minulosti nikdy nezabudli a splnili ich odkaz brániť mier a spolužitie medzi národmi a krajinami sveta. Pripojila i osobné vyjadrenie z prostredia svojej rodiny.
V mene organizátorov sa k prítomným prihovoril predseda občianskeho združenia VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA kapitána Jána Francisciho plk. v.v. Ing. Ladislav BALLA. Poďakoval všetkým prítomným za účasť na pietnom akte, čo je dôkazom toho, že aj keď mnohí veteráni už nie sú medzi nami, my na nich nezabúdame. Poukázal na počty obetí – vyše 9 miliónov vojakov z vyše 60 miliónov účastníkov Veľkej vojny nielen v Európe, ale na viacerých frontoch a častiach sveta položili svoje životy. Obeťami vojny bolo vyše 7 miliónov nevinných civilov, čo je výkričníkom pre budúcnosť, keďže sa intenzívne prejavujú rôzne nepriaznivé hnutia a organizácie nielen u nás, ale po celom svete. “ Tieto obete nám odkázali, aby sme nedopustili umierať vojakom a vojačkám v zákopoch, alebo aj v lazaretoch. A práve tento Vojnový cintorín je posledným miestom odpočinku tých obetí, ktoré naposledy vydýchli práve na našom území, v jednom z množstva lazaretov“ zdôraznil predseda o.z. VVB.
Pravidelným účastníkom pietneho aktu je predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton HRNKO. Vyzdvihol obete Veľkej vojny a zvlášť tých, ktorí sú pochovaní v Kopčanoch, – „ktorým sa dnes klaniame a vzdávame im položením vencov úctu a vďaku“ uviedol A. Hrnko a doplnil o fakty, že medzi tými, ktorí bojovali nielen vo Veľkej vojne, boli aj jeho príbuzní – starí otcovia.
Za ministra obrany odovzdal Pamätnú medailu k 25. výročiu vzniku OS SR Samuelovi BARANOVI štátny tajomník MO SR Marián SALOŇ a generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján HOĽKO. Prítomným veteránom i ocenenému Samuelovi Baranovi sa osobne poďakovala prezidentka J.E. Z. Čaputová.
Súčasťou pietnej spomienky bol už tradičný beh na počesť vojnových veteránov v dĺžke 5,2 km. Medzi bežcami, ktorých bolo vyše 200 a jeden vlčiak s exministrom obrany Františkom Kašickým boli športovci vojenských útvarov a Dukly Banská Bystrica.
Ozbrojené sily SR si Medzinárodný deň vojnových veteránov pripomenuli okrem Bratislavy aj v Prešove, Trenčíne, Zvolene, Rožňave a v Žiline. Vojnové a vojenské cintoríny boli posiate symbolmi – Červenými makmi – ktoré sa objavili aj na Lešti.
Text: plk. v.v. Ing. Ivan Kvačkaj, hovorca o.z. VVB
Foto: plk. v.v. Ing. Ivan Kvačkaj, Eva Bošanská a Miro Košírer