Čo s vojenskou službou? Konkrétne povinnou, bývalou vojenskou základnou službou pre mladých mužov? To sú len dve otázky, ktoré opäť začínajú „hýbať“ našou odbornou vojenskou, ale aj civilnou verejnosťou. Tých otázok je dosť a ešte len bude pribúdať.
V tejto problematike obrany štátu sa venujú nielen slovenskí politici, či vojenskí odborníci.Podobné myšlienky sú už aj v iných štátoch Európskej únii. Preto sme sa v nedávnej minulosti rozhodli uverejniť materiál o diskusii zavedenia povinnej vojenskej služby v Nemecku. Pre oživenie obsahu materiálu v celom rozsahu. Je to dôkaz o tom, že nielen Slovensko uvažuje o zavedení povinnej služby. Je to však beh na dlhú trať. Samotný „beh“ dáva priestor na diskusiu, ale odbornú, nie politickú.
Diskusiu okrem iného vyvoláva nedostatok profesionálnych vojakov, záujem o vojenské povolanie.Podľa všetkého je to aj dôsledok nízkeho finančného ohodnotenia hlavne po podpise kontraktu na určité obdobie. MO SR a GŠ OS SR sa snaží o spopularizovanie vojenskej služby, jej zatraktívnenie. Spôsobov je možno veľa, možno málo. Treba zvážiť každý detail,okrem iného dĺžka povinnej vojenskej služby, platy, kontrakty, ale aj väčšie detaily, ako napríklad infraštruktúra, keďže veľa bývalých objektov sa odpredala po sprofesionalizovaní armády.
Príkladov na možný model povinnej vojenskej služby je dostatok, patrí k nim napríklad aj švajčiarsky, či estónsky. Všetko je v konečnom dôsledku v rukách politikov. Armáda bude len plniť ich závery v prípade dostatku finančných prostriedkov. O postojoch verejnosti sa zatiaľ veľa nehovorí.
Takže, vážení členovia a sympatizanti nášho občianskeho združenia, máte možnosť nahliadnuť do zákutia vojenskej povinnej služby v Nemecku a porovnať s diskusiou u nás. Ako to všetko dopadne, ukáže čas. Článok nájdete pod týmto odkazom:
https://vojvet.sk/navrat-k-povinnej-zakladnej-sluzbe-alebo-nie-kto-bude-branit-republiku/
plk. v. v. Ing. I. Kvačkaj, hovorca VVB