4. stretnutie klubov a občianskych združení, spolupracujúcich s rezortom obrany a OS SR.
———————————————————————————————————————————–
Klub vojenských výsadkárov SR v Žiline oslávil 25.5.2019 jubileum – 25 rokov existencie pri 5. pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka. Súčasťou osláv bol aj tradičný beh na počesť Jozefa Gabčíka, ktorý prišiel o život v 2. svetovej vojne. Zvíťazili všetci, ktorí sa náročného behu zúčastnili, vrátane detí. Súčasťou osláv bolo položenie venca ku pamätníku dvoch vojakov útvaru, ktorí tragicky zahynuli 27.12.2013 pri plnení si svojich povinností v Afganistane
kpt. EDMUND M A K O V N Í K
rtm. PATRIK F R A Š T I A
Druhou časťou osláv bolo 4. rokovanie klubov a občianskych združení, spolupracujúcich s rezortom obrany a Ozbrojenými silami SR. Na úvod si účastníci vypočuli históriu výsadkového vojska od jeho vzniku počas 2. svetovej vojny až po nedávnu súčasnosť – VÝSADKÁRI VO VÝCHODNEJ ARMÁDE A V SNP. K téme sa rozvinula pomerne zaujímavá diskusia a niektoré fakty boli aj upresnené.
Ústredným bodom bolo riešenie aktuálnych problémov a ako ďalej do budúcnosti. Veľa sa hovorilo o mládeži, ale nielen v civile, ale aj o mladých vojenských profesionáloch vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku, ale aj v celej Európe. Ide o šírenie novodobých druhov fašizmu, extrémizmu a ďalších. Situáciu delegáti hodnotili negatívne a podľa nich by bolo vhodné vo vysvetľovaní pojmov, ale aj minulosti a súčasnosti, využívať práve členov klubov a združení so skúsenosťami priamo na školách. Ide o vzťah k vlasti, k plneniu úloh, hrdosti a vlastenectvu. Kriticky poukázali na absenciu vojenského vysielania v RTVS – STV, v rozhlase je raz týždenne na Regina Plná poľná.
Pomerne so znepokojením prijali informáciu Klubu generálov SR o situácii vo výstavbe Pamätníka neznámeho vojaka, o ktoré sa kluby i združenia snažia vyše 11 rokov. I napriek tomu, že vláda schválila cca 800 000 eúr na postavenie pamätníka a určila aj priestor blízko vlády, stav je taký, že sa s prácami ešte ani nepohlo. Pritom si všetci uvedomujú, že v Európe sme možno jediná krajina bez takéhoto významného pietneho miesta, kde sa delegácie, hlavne zo zahraničia, poklonia symbolicky všetkým padlým vojakom položením venca, alebo vencov. Takže sa bude musieť ešte nejaký čas počkať, čo môže znamenať aj to, že ak príde po budúcoročných parlamentných voľbách k zmene, tak môže dôjsť aj k zrušeniu tejto myšlienky, idey… Verme, že sa tak nestane a nebudeme aj v tomto na konci rebríčka v Európe.
Delegáti prijali s porozumením návrh, aby všetky kluby a združenia sa zjednotili v jednom bode – kladení vencov. Nie všetci sa dostanú do oficiálnej časti slávnostnej ceremónie a tí, ktorí sa dostanú do zoznamu, musia kupovať vence, čo tiež nie je malá položka vzhľadom na reálne príjmy. Preto by sa mal kupovať jeden veniec a v delegácii budú zastúpené všetky kluby a združenia, ktoré o kladenie vencov budú mať záujem. Ušetria sa v celku významné finančné prostriedky, pretože kladení vencov je počas roka niekoľko.
Zástupca hostiteľského klubu poukázal na situáciu v zabezpečení profesionálnych vojakov materiálom. Konkrétne v Žiline majú veľký problém so strechou športovej haly, starej už desiatky rokov a z bezpečnostných dôvodov ju museli zatvoriť. Odpoveďou člena klubu z Kuchyni, pracujúci v tejto oblasti na ministerstve obrany, bolo ubezpečenie, že finančné prostriedky sú už takmer pripravené a strecha sa bude opravovať pre zabezpečenie príslušníkov elitného útvaru ozbrojených síl. Významné problémy sú aj v oblečení vojakov, v jednotlivých výstrojných súčiastkach. To však musia riešiť kompetentné orgány. Jediná žena, ktorá sa zúčastnila rokovania, mjr. Tomanová – ešte profesionálna vojačka – poukázala na využívanie profesionálov na rôzne akcie v mieste pobytu, ale aj na miesta mimo ich stálej posádky. Už totiž nie sú vojakmi základnej služby a platia pre nich iné paragrafy. Hovorila aj o kladení vencov, kde sa vyčlenia vojaci a niekedy i na úkor výcviku. Pre profesionálov je totiž stanovená pracovná doba.
Na záver bola Klubu vojenských výsadkárov SR v Žiline udelená medaila Zväzu vojakov SR. Súčasne sa rozhodlo o konaní 5. rokovania v roku 2020.
Za Občianske združenie VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA kapitána Jána Francisciho sa oficiálne zúčastnil plk. v.v. Ing. Dušan KUBÍK a neoficiálne plk. v.v. Ing. Ivan KVAČKAJ.
Text a foto: plk. v.v. Ing. Ivan Kvačkaj
Správa o účasti
Dňa 25. mája som sa zúčastnil (plk. v. v. Ing. Dušan Kubík) na 25. memoriáli Jozefa Gabčíka, ktorého súčasťou bolo i IV. rokovanie Občianskych združení. Memoriál Jozefa Gabčíka bol zahájený položením vencov pri jeho pomníku pred kasárňami 5. pluku špeciálneho určenia. Následne pretekári a účastníci osláv boli presunutí do obce Poluvsí, kde bol vykonaný štart pretekov. V 15,00 hod. v objekte kasární boli položené kvety k pomníku padlých vojakov 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí zahynuli na misiách pri plnení služobných úloh. Od 16-tej hodiny v hoteli Slovakia pokračovalo jednanie občianskych združení. Po úvodnom oboznámení o vzniku a plnení úloh výsadkovým vojskom sa k plneniu úloh občianskymi združeniami vyjadrili niektorí ich zástupcovia. Vo všeobecnosti bolo konštatované, že v súčasnom období je plnenie úloh súvisiacich s armádou SR čoraz náročnejšie a ťažšie. Chýbajú finančné prostriedky a súčasní profesionálni vojaci nemajú záujem o udržiavaní tradícií spätých s históriou armády SR. Jednotlivé akcie sú plnené v soboty, nedele a vo sviatky, na úkor ich osobného voľna. Bolo však i konštatované, že si vybrali takú profesiu, ktorá si vyžaduje plnenie úloh i v dobe ich osobného voľna. Bolo naznačené, že i v masovo komunikačných prostriedkoch sa armáde SR venuje veľmi malá pozornosť. Jej tradície nie sú dávané v dostatočnom množstve na vedomie všetkým občanom SR. Preferuje sa skôr negatívny vzťah k armáde SR (sú od prezentované negatívy z ASR a často i z politického hľadiska). Nie sú údajne finančné prostriedky na vyrábanie „šotov“ o armáde súkromnými spoločnosťami. Terajší príslušníci ASR nie sú vychovávaní na tradíciách našej armády, alebo i na tradíciách jednotlivých druhov vojsk vo všeobecnosti. V závere bolo prijaté uznesenie o bližšej spolupráci jednotlivých OZ, zladenie akcií na GŠ ASR a ich výber a zabezpečenie v prospech ASR (napr. LURDY boli zabezpečené na 100%, ale zabezpečenie akcií smerujúcim k výchove vojakov na základe tradícií je veľmi slabé).
plk. v. v. Ing. Dušan Kubík